Można wskazać takie miejsce na mapie Europy które charakteryzuje się ciszą, spokojną atmosferą, równowagą. Niczym nieograniczona przestrzeń, natura i zwierzęta. To cechy charakterystyczne Finlandii.

Zdumiewająca siła Matki Natury
To północne państwo zaskakuje nie tylko zdumiewającą liczbą niesamowitych jezior, gęstą tundrą i dzikim, nie do okiełznania lasem. Każdy podróżnik ma możliwość zagłębienia się w wybrane miejsce (nie nie wprowadzono ograniczeń związanych z zakazem wkraczania na terytorium lasów należących do prywatnych osób), przejść się po leśnej ściółce i nazbierać pełne koszyczki darów lasu. Co zdumiewające, na terenie państwa występuje ponad 30 parków narodowych, a za wstęp na ich teren nie trzeba uiszczać żadnych opłat. Osoby uwielbiające kontakt z naturą mogą czuć się tu jak w raju. Lasy zajmują 74% powierzchni kraju, a liczne jeziora i wyspy sprzyjają sportom wodnym oraz są robią wrażenie na zapalonych wędkarzach. Zarówno fauna jak i flora obfituje w lasy świerkowo-sosnowe oraz brzozowe. Kraj to typowa tundra i tajga, które zamieszkują typowo zimowe zwierzęta: leming górski, niedźwiedź, lis polarny, bielak, rosomak, łoś i naturalnie wilk. Dużą atrakcją jest również występowanie w tej części Europy reniferów, które można spotkać spokojnie pasące się na łąkach. Pośród różnorodnego ptactwa, najczęściej występującym będzie puszczyk i orzeł przedni. Wybierając się do parków narodowych, warto wziąć pod uwagę w planie podróży Lemmenjoki (dla fanów trekkingu) oraz Linnansaari położony na wodach Haukivesi (jezioro Saimaa). Można być stosunkowo pewnym, że w pierwszym z wyszczególnionych spotka się łosia, natomiast drugi pokazuje panoramę wody, która jest poprzetykana rozrzuconymi nieregularnie wysepkami (archipelag). Do tego kraju jezior i lasów zapraszają wyjątkowo malownicze krajobrazy, na które składa się spora liczba zatok, wysepek i wzgórz pokrytych gęstymi, bujnymi lasami. Finlandia to kraj jaki z całą pewnością można odwiedzić niezależnie od pory roku. Każda z nich posiada swój wyjątkowy urok, który zachwyci nawet najbardziej wymagającego turystę.

Piękno najbardziej znanych obszarów miejskich
Poznając Finlandię, warto odwiedzić kilka największych ośrodków miejskich, które są atrakcjami dla podróżników pod względem architektonicznym i bogatych kolekcji, w które wyposażone są muzea zapoznające z kulturą i tradycją państwa. Stolica kraju zauroczy wyjątkowymi galeriami, Portem Południowym który oferuje rejsy imponującymi statkami, Pałacem prezydenta, jak również niezmiernie przyciągającą zainteresowanie katedrą św. Mikołaja. To kultura jak również wielowymiarowość miasta sprzyja jego oryginalności i posiadanemu urokowi. Turystów zainteresują również miejscowe teatry (Teatr Szwecki, Fiński Teatr) a także Muzeum Art. Ateneum i Art Kiasma zachwycające wyjątkowymi wystawami sztuki. W Tampere które uznawane jest za przemysłowe centrum kraju przyciąga najciekawszymi zabytkami architektury miejskiej. Rovaniemi zaciekawi oryginalnym gmachem Lappia-talo wybudowanym w 1975 r. oraz otoczonym rzeką Arktikum.

Magia północnego nieboskłonu
Pośród atrakcji, których nie można wymazać z pamięci, znajduje się słynna Aurora Borealis. To zjawisko, które powszechnie występuje pod nazwą zorzy polarnej zjawisko świetlne da się zaobserwować 10 do 20 dni w trakcie roku. Choć przebywając na terenie Laponii, która jest najbardziej wysuniętym na północ miejscem państwa, można oglądać zorzę polarną niemal każdego dnia, gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne – nie może być żadnej chmury. Z niezmiernie magicznych ciekawostek, Finlandia zdobyła miano „Krainy Północnego Słońca”. Powodem takiego tytułu jest słońce, które nie zachodzi zupełnie w dwóch miesiącach roku: czerwcu i lipcu.

Fantazje północy
Finlandia jest znana z licznych niespotykanych obszarów. Wśród Najbardziej znanych znajduje się Naantali – miasteczko portowe, w którym został założony park rozrywki Świat Muminków nazywany Muumimaailma. Kolejnym istotnym punktem na trasie wyprawy musi stać się Laponia znajdująca się na kole podbiegunowym, w której będzie można odwiedzić najprawdziwszą Wioskę Świętego Mikołaja, która działa również w porze letniej. W położonym w niedalekim sąsiedztwie Santa Parku da się zobaczyć Szkołę Elfów i elfickiej sztuki pisania oraz piekarnię „Pana Imbira”. Należy zobaczyć również wioskę wykonaną z lodu, której cechą charakterystyczną jest zapierająca dech w piersiach sceneria. Wśród obowiązkowych miejsc do odwiedzenia jest również zamek śnieżny (Kemi), W pewnych rejonach łatwo natknąć się na zaprzęgi psów Husky czy też w skład których wchodzą renifery. Dużą popularnością cieszą się także sauny fińskie, których niezaprzeczalnie główną funkcją jest służenie jako miejsce spotkań z przyjaciółmi a także odpoczynku. Prostota kuchni fińskiej urzeka takimi potrawami jak na przykład dania przygotowywane z reniferowego mięsa.