Pikantne burrito, kapelusz z rondem, pływające ogrody, kolorowe czaszki i La Catrina na Święto zmarłych – to skojarzenia napływające do głowy, gdy rzuca się hasło: Meksyk. Co ma do zaoferowania kraj zamieszkiwany niegdyś przez Azteków?

Miasto atrakcji

Tradycyjne zwiedzanie stolicy to oglądanie placów i starych świątyni. Zadziwiające jest to, iż w okolicach ołtarzy można zamontować kłódki z prośbami o szczęście i dobre samopoczucie, które przeznaczone są dla uczciwych przestępców. Nieudawaną kulturę i zwykłych obywateli Meksyku da się poznać w wielu różnorodnych okolicach. Zwiedzanie można rozpocząć od Muzeum Fridy Kahlo czy Estadio Azteca (jednego z największych stadionów na świecie). Najwięcej powie turystom oczywiście Muzeum Sztuki Popularnej czy gmach Soumaya (przede wszystkim prezentuje sztukę Dalego). W Megalopolis z pewnością trzeba zwiedzić barokowo-klasycystyczną katedrę budowaną w latach 1563-1567, która osiąga wysokość 67 metrów. Jest jedną z największych katedr zbudowanych na świecie. Kolejny rekord jest udziałem placu miejskiego, którego pole powierzchni dochodzi do 46800 metrów kwadratowych – mówimy naturalnie o Plaza de la Constitución (znanym również pod nazwą Zócalo). W pobliżu można dostrzec wzniesiony na azteckich dawnych zabudowaniach Palacio Nacional. W przypadku gdy zależy nam na obeznaniu się z lokalną zabudową, genialnym na to sposobem jest podróż do pobliskiego miasteczka Guanajuato, które stanowi połączenie wąskich przesmyków, placów i kolorowych kamieniczek – najlepszy przykład iberyjskiej architektury epoki kolonialnej. Wśród domów które pochodzą z czasów kolonizacji, można spotkać także kościół Santiago (Chiapas), którego historia może przywodzić na myśl opowieść z dreszczykiem.

Znaczące resztki zabudowań

Wśród największych atrakcji dla turystów Meksyk wskazuje Palenqué czyli pozostałości miasta Majów. Miejscowość ta jest położona na południu Meksyku w regionie Chiapas, tam mieści się również stanowisko archeologiczne stanowiące główną atrakcję. Ruiny dawnego miasta zamieszkiwanego niegdyś przez cywilizację Majów, a poznanego bagatela w 1746r. dostarczają mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Zbudowane z kamienia zabudowania wynurzające się z dżungli tropikalnej to widok, który musi zaliczyć każdy odwiedzający to państwo. Oczywiście ogromną reakcję wśród podróżników wzbudza Świątynia Inskrypcji czyli miejsce grobu Pakala Wielkiego – najbardziej znanego króla. To miejsce kultu ma kształt piramidy o wysokości szesnastu metrów, na której szczyt prowadzi dziewięć schodków. Wspiąwszy się na samą górę zostaniemy wynagrodzeni widokiem na zabytki Palenqué – Świątynię Krzyża, Słońca i Ulistnionego Krzyża oraz Wielki Pałac. Co ponadto zasługuje na odwiedzenie? Rzecz jasna resztki podziemnego akweduktu który łączył pałac z tarasami.

Spektakularność i wyprawa życia

Aztekowie i Majowie poważnie przyczynili się do powstanie dzisiejszego Meksyku, pozostawiając po swojej cywilizacji taki budowle jak starożytny kompleks pałacowy kojarzony pod nazwą Chichen-Itzá (na półwyspie Jukatan), a ponadto El Castillo to jest kolumny Tysiąca Wojowników i El Caracol (czyli Ślimak). To jeden z siedmiu współczesnych cudów świata, dlatego trzeba go odwiedzić. Te gigantyczne przestrzenie obfitujące w pozostałości dawnych zabudowań budzą zachwyt nie tylko wśród archeologów, ale staną się nie lada gratką dla amatorów Indiany Jonesa. W głównym mieście Jukatanu, Méridzie, można odwiedzić najdawniej zbudowaną w Meksyku katedrę pod wezwaniem św. Ildefonsa. Nie wolno zapominać także o azteckim ośrodku kultu – Teotihuacán.

Jak zabezpieczyć przygodę życia?

Pasmo Sierra Madre de Chiapas to świetna szansa na poznanie cudów schowanych w przyrodzie. Płynąca tam rzeka Grijalva rozpościera się na prastary Kanion Sumidero. Można skorzystać z dwugodzinnego rejsu łodzią po tym miejscu, aby być pewnym niezapomnianych przeżyć. To całkiem spektakularne miejsce, które jest dziełem samej przyrody bez pomocy człowieka. Zamieszkuje ją wiele dzikich zwierząt (krokodyle, oceloty, iguany). Warto także zajrzeć do Ciapa de Corzo – mieściny o kolonialnej przeszłości. Jeśli chcemy poznać jak w Meksyku mają się słoneczne plaże i ośrodki wczasowe, natychmiast należy udać się do jego wakacyjnej wizytówki czyli do Cancún, w którym warto obejrzeć m. in.: podwodne muzeum, skosztować egzotycznych drinków czy też nurkować. Pośród najistotniejszych atrakcji zapewniających turystom piorunujące wrażenia można wymienić także: cenota schowane pomiędzy kamiennymi skałami w Valladolid, plaża w Tulum i plaże w Sisal, gdzie można natknąć się na flamingi, Akuami pełne wspaniałych żółwi oceanicznych, wspaniała Laguna i jeszcze cenota w Bacalar mieniąca się aż siedmioma odcieniami niebieskiego, a także wodospad mineralny Hierve el aqua znajdujący się 70 km od Oaxaca. Warto także wybrać się na oglądanie robiącego wrażenie, wielkiego drzewa z Tule oraz wulkan Popocatepec w mieście Atlixco.