To miasto zlokalizowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, z tego powodu nie dziwi fakt, iż jest jednym z najbardziej ekskluzywnych i wystawnych miast świata. Tak jest ze względu na tak zwany raj podatkowy, a właściwie uwolnioną zonę ekonomiczną. Pomyśleć, że kiedyś to była wioska zaludniona przez rybaków. Będąc w Dubaju doświadczymy przepychu, zobaczymy nowatorskie projekty wieżowców, a dodatkowo wspaniałe atrakcje turystyczne.
Na początku trzeba obejrzeć panoramę Dubaju z 124-go piętra Burj Khalifa czyli najwyższego budynku świata. Aby dostać się na górę, wystarczy wejść do modernistycznej windy, która rusza z szybkością 10-ciu metrów na sekundę. Burj Khalifa to dzieło architektoniczne będące znakiem modernistycznej inżynierii, hołdem dla nauki, technologii oraz wzornictwa. Pokazuje bardzo dynamiczny rozwój, a także pełni funkcję symbolu bogactwa z którym są związane niektóre kraje Bliskiego Wschodu.
Przechadzając się w okolicy tego wieżowca, da się natrafić na fantastyczne multimedialne fontanny o długości 275 metrów. Znajdują się one na 12-hektarowym jeziorze i mają rozbudowany, wielopoziomowy, okazały repertuar muzyczny, a wody tańczącej fontanny potrafią wypuścić strumienie na wysokość nawet 150 metrów. Przebywają w tym mieście koniecznie należy skorzystać z najnowocześniejszego metra na świecie. Jeżeli znajdziesz się w pierwszym wagonie, masz szansę poczuć się jak maszynista – metro bowiem nie ma dowodzącego i jest zupełnie zautomatyzowane. Z poziomu przedniej szyby można podziwiać niezapomniane widoki tego współczesnego miasta.
Dubaj zaskakuje takim ciekawostkami jak budowanie bałwana i wyścig na nartach – dla tego miejsca nie ma w ogóle znaczenia, iż mieści się w zasadzie na pustyni. Zrobienie takich atrakcji jest wykonalne w galerii handlowej Mall of the Emirates.
Wśród widoków wartych obejrzenia jest strefa Dubai Marina, która ciągnie się wzdłuż sztucznie zbudowanego kanału. Znajdują się w tym miejscu wieżowce, galerie handlowe, sklepy i niesamowity deptak, który po zapadnięciu zmroku odkrywa podświetlony port.
Jeżeli będziesz miał ochotę na kawę, najlepiej odwiedzić pierwszą pijalnię kawy na ziemi oferującą najwyższej klasy mleko wielbłądziego pochodzenia. Można również poczuć smak takiego niecodziennego przysmaku w formie lodów lub deserów.
Gdy najbardziej zależy ci na znalezieniu oryginalnych prezentów, można odwiedzić Gold Souk i wynegocjować najkorzystniejszą kwotę za złotą biżuterię.
Godnym zobaczenia punktem w Dubaju są bliźniaczymi wieżami Emirates Tower, które są kojarzone z tym miastem jak nic innego. Są symbolem Dubaju iwchodzi na to kompleks dwóch wież, których podstawy to trójkąt: Emirates Towers Hotel a także Emirates Office Tower.
Dubaj jest równoznaczny z bogactwem także pod względem architektury. Burj Al-Arab to jest symbol tego miejsca to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny na ziemi wyjątkowy hotel. Budowla ma formę gigantycznego żagla. Jej wzniesienie wyznaczono na 1999 rok na nienaturalnej wyspie. Wszyscy goście hotelu otrzymują w pakiecie nieograniczony w żaden sposób dostęp do parku wodnego Wild Wadi. Hotel ten stanowi partię całego kompleksu wypoczynkowego (Jumeirah Beach Resort). Jedną z jego wyjątkowych budowli jest ta w formie fali.
Będąc w tym mieście dostrzeżemy również wyspę Palm Jumeirah, która wyglądem przywodzi na myśl pałac z bajki o Alladynie.
Dobrym pomysłem jest również poświęcić chwilę czasu na przebycie Dubai Creek w sposób tradycyjny – za pomocą drewnianej łodzi (abra) oraz spożyć kolację w Madinat Jumeirah – dubajskiej Wenecji. Takie miejsce składa się z labiryntu ciasnych uliczek charakteryzujących się specyficznym arabskim stylem.
W dalszej kolejności można udać się do Union House, a potem pojechać do Abu Dhabi, gdzie będziesz mieć szansę obejrzenia największego meczetu w Emiratach, a dodatkowo, co doskonałe dla fanów sportu – toru Formuły 1 oraz najdroższego hotelu świata.
Znanym i uwielbianym w tym miejscu sportem są zawody wielbłądów, można powiedzieć, iż to narodowy sport Arabów, zatem nie powinno go zabraknąć również w tak nowoczesnym mieście. Dla żądnych przygód, są opcje, żeby także pojechać na pustynne safari i odbyć emocjonujący przejazd terenowy przez pustynne wydmy. Natomiast dla tych wyjątkowo śmiałych, Dubaj oferuje skok ze spadochronem, który można wykonać u podnóża sztucznej palmy Palm Jumeirah.